utorak, 24. veljače 2015.

RUKAVICE

RUKAVICE
-----


Vunene, pamučne, od svile ili čipke, kože, rukavice su davno prestale da budu statusni simbol ili simbol elegancije, danas imaju isključivo zaštitnu ulogu, bez njih zimi ne izlazimo iz kuće i deo našeg stajlinga su isključivo zimi. Kroz istoriju, veoma dugo, rukavice su bile znak bogatstva i moći, privilegija samo višeg staleža.
Istorija rukavica je veoma duga a legenda kaže da su prve rukavice nastale kada je boginja Venera, trčeći kroz šumu na Olimpu, pala i ogrebala ruke o jedan grm pun trnja. Kako bi spasla svoje nežne ruke, da na njima ne ostanu ožiljci od trnja, tankim trakama je obavila prste i dlanove i eto, rukavice su rođene još dok su bogovi šetali zemljom.


Kod starih Egipćana, rukavice su bile simbol prestiža i naravno, kao što se da očekivati, pronađene su u Tutankamonovoj grobnici. Nosili su ih muškarci čime su pokazivali svoju moć, ali i žene kako bi zaštitile kožu ruku, ruke su mazale parfimisanim uljima a zatim navlačile rukavice koje nimalo nisu posećale na današnje, bili su to mali “džakovi” koji su vezivani oko zglobova ruku. Tek kasnije, napravljen je otvor za palac kako bi tokom nošenja rukavice nešto moglo i da se radi.


Veruje se da su se rukavice proširile na teritoriju Evrope zahvaljujući varvarskim osvajanjima, tada su ih nosili isključivo muškarci. U to vreme, prodavac zemljišta je kupcu, u prisustvu svedoka, predavao rukavicu napunjenu zemljom sa teritorijue koja je bila predmet prodaje. U srednjem veku, rukavice su nosili vitezovi i to one napravljene od čelične mreže kako bi zaštitili ruke jer su tokom borbi nosili teške mačeve koji su im otvarali rane na dlanovima.  Nosili su ih carevi i kraljevi, bogati feudalci, bile su to rukavice optočene draguljima i protkane zlatnim i srebrnim nitima, imale su izvezen grb porodice,  a posebnom uredbom je bilo zabranjeno da ih nose žene.



U to vreme, rukavice postaju simbolično sredstvo za poziv na dvoboj, bačene u lice protivnika ili šutnute pred njegove noge značile su poziv za ispravljanje neke nepravde. U pojedinim delovima Evrope, na ceremoniji venčanja, mladoženja je svojoj budućoj supruzi simbolično predavao svoj mač i jednu rukavicu.
I dok su bogati i plemstvo nosili rukavice koje su pokazivale njihovo bogatstvo i moć, obični ljudi su počeli da ih prave od sirovih i grubih materijala kako bi zaštitili svoje ruke tokom teških radova, ali i kako bi zbog tih poslova sakrili grubu, ružnu ispucalu kožu ruku.





Krajem devetog i početkom desetog veka, rukavice počinju da nose žene, prvo samo tokom lova a onda i u drugim prilikama. I kako su simbolično značile poziv na dvoboj, u nekim krajevima su predstavljale znak dobre volje, poklonjena rukavica je negde označavala pomirenje, a negde su bile i znak udvaranja, muškarac koji bi dami predao naparfimisanu rukavicu nije morao mnogo da priča, njeno je bilo samo da kaže da ili ne.
Onog trenutka kada su žene počele da nose rukavice, počela je da se razvija i moda ovog prvo statusnog a onda  i odevnog predmeta, rukavice su u to doba dosezale uvek iznad lakata a ponekad čak i do ramena, bile su šivene od najfinijih materijala sve dok se neko nije dosetio da ih napravi od čipke, takve rukavice su vrlo dugo dominirale na ženskim rukama i bile su pravi simbol elegancije. Na početku, rukavice nisu imale “prste” dosezale su samo do polovine dlanova.
U 19. veku, rukavice su bile važan deo garderobe, grof Orsej (D’Orsay) zavodnik i čovek zaljubljen u eleganciju, savetovao je da se tokom dana nosi šest pari rukavica, jedne za vožnju, jedne za lov, šetnju, jedne tokom večere, posebne za večernji izlazak i najzad šeste za noćni život. U to vreme, bilo je skoro nedopustivo pojaviti se u javnosti bez rukavica, oni koji su se pojavljivali golih ruku jasno su drugima stavljali do znanja da su slabog obrazovanja i iz nižig društvenih slojeva.


Sa buržoaskom revolucijom, rukavice su polako nestajale jer su bile nepoželjni simbol bogatstva i buržoazije. Do dvadesetog veka, zadržale su se kao obavezne samo u funkciji zaštite od prljavštine i klica na javnim mestima, mnogi su ih nosili u vozovima ili tramvajima ali više nije bilo važno od kog su materijala niti da budu ukrašene, bila je važna njihova higijenska funkcija.
Danas, rukavice imaju samo zaštitnu funkciju a u svetu mode se smatra da je nedopustivo nositi rukavice od bilo kog drugog materijala sem od kože. Svet mode takođe nalaže da oni koji vode računa o stilu uvek imaju rukavice koje se po boji slažu sa cipelama, no kako retki usklađuju boju cipela i tašni, tek o boji rukavica ne vode računa.


Zanimljivo je da je Napoleon bio pravi zaljubljenik u rukavice, kažu da je imao više od 240 pari a da je Žozefina, nako što je dobila njegovu dozvolu da ih nosi, odgovorna za pravu pomamu među ženama kada je ovaj modni detalj tog vremena bio u pitanju.




Pored toga što imaju zaštitnu ulogu tokom zimskih dana, rukavice su sastavni deo nekih radnih uniformi gde opet imaju zaštitnu ulogu, da sačuvaju ruke od povređivanja.
***