nedjelja, 8. ožujka 2015.

MEDJUNARODNI DAN ŽENA

MEDJUNARODNU DAN ŽENA
-----

Međunarodni dan žena ili  kolokvijalno , Osmi mart , dan je posvećen ženama i slavi se svake godine 8. ožujka. Ovaj dan je nastao kao dan borbe za ekonomsku, političku i socijalnu ravnopravnost žena i muškaraca. Švicarska je posljednja zemlja u Europi koja je uvela pravo glasa ženama (1972).
Mnoge žene, kao na primjer sufražetkinje,  zastupale su ideju većih ženskih  prava. Ipak, prvi nacionalni Dan žena obilježen je 28. veljače 1909. u Sjedinjenim Američkim Državama nakon deklaracije koju je izdala Socijalistička partija Amerike. Kolovoza iste godine organizirana je Međunarodna konferencija žena socijalističke Druge internacionale . Inspirirana američkim delanjem povodom ovog pitanja, Njemica Luiz Cic predložila organiziranje Međunarodnog dana žene .
Kako ona nije bila u stanju da svoje ideje provesti u  djelo, inicijativu za taj praznik preuzela je njemačka feministkinja i komunistkinja  Klara Zetkin (1857-1933). Cetkinova se borila za prava žena od 1889, a prijedlog je javno iznijela tog kolovoza u narodnoj kući, danas poznatoj kao Ungdomshuset . Prvo obilježavanje dana bilo je 18. ožujka 1911. u Austriji, Njemačkoj, Švicarskoj i Danskoj , dok su ga obilježile mnoge demonstracije uz feministkinje diljem Europe. Ovaj praznik je prihvaćen u svim socijalističkim zemljama nakon što je Aleksandra Kolontaj  uvjerila Lenjina da ovaj praznik  prihvati kao državni. Tu praksu je preuzela i poslijeratna SSSR i njezine saveznice (uključujući SFRJ).
Kao međunarodni dan žena, osmi mart (po prvi put točno određeni datum), prihvaćen je 1917. godine. Ujedinjeni narodi su od 1975. godine, koju su proglasile za Međunarodnu godinu žena i službeno počele obilježavati Međunarodni dan žena. U međuvremenu su uvedene institucije poput trudničko bolivanje , ograničenje rada žena u trećoj (noćnoj) smjeni, ista plaća za isti rad,  pravo glasa i mnoge druge. Obično se proslavlja darivanjem žena cvijećem.
Počeci proslavljanja ovog dana imali su jasnu političku boju, što svjedoči i priložena razglednica koja se prodavala u SSSR . Tako na njemu piše: Osmi mart je dan pobune radnih žena protiv kuhinjske robije. Reci NE ugnjetavanju i praznini duha rada u kućanstvu. Ipak, motivi su kasnije izmijenjeni, pa su za naredne godine korištene slike mimoze , sovjetske ženske biljke . Uz to je u svim državama nestala politička nota, te Dan žena više nije isključivo praznik za komuniste.
***